از کجا شروع کنیم؟
مقدمه

با توجه به دوره های متنوع و گوناگون که در زمینه شبکه و امنیت شبکه وجود دارد بسیاری از افرادی که به تازگی می خواهند وارد دنیا IT شوند با سر در گمی روبرو می شوند و سوالات زیادی در ذهن آن ها به وجود می آید که معمولا با صحبت با موسسه ها و آموزشگاه ها این ابهام و سر در گمی چند برابر می شود.

موسسه نورانت سعی دارد در این بخش و بدون داشتن هیچ گونه دید تجاری و اقتصادی مسیری روشن برای افرادی که می خواهند وارد دنیا شبکه و امنیت شبکه شوند ترسیم کند تا افراد بتوانند با دیدی روشن و درست این مسیر را طی کنند.

برای ورود به دنیای شبکه توصیه افراد دوره Network+ را که یک دوره 30 ساعت می باشد و در آن با مفاهیم کلی شبکه های WAN و LAN آشنا می شوند را بگذرانند . گذراندن این دوره به تمامی افرادی که دارای  رشته های غیر مرتبط می باشند توصیه می شوند.

مهندسی شبکه های مایکروسافت

پس از گذراندن دوره Network+ افراد می توانند وارد دوره های مهندسی شبکه MCSE 2012 بشوندو در این 6 دوره تخصصی با مدیریت سیستم عامل و سرویس های مختلف شبکه بر روی بستر مایکروسافت آشنا می شوند. و هم چنین طراحی شبکه ها را از ابتدا بر اساس اصول علمی فرا می گیرند.با توجه به اینکه سیستم آموزشی مایکروسافت مفاهیم اساسی مربوط به شبکه را به شکلی ساده بیان می کند توصیه می شود به تمامی افراد که در صورتیکه می خواهند در بخش سخت افزار شبکه و یا مجازی سازی و یا سیستم عامل های دیگری فعالیت کنند تا دوره سوم MCSE را بگذرانند که با مفهوم TCP/IP و سرویس های کلیدی شبکه کلیدی شبکه از قبیل RRAS,DNS,DHCP به صورت کلی آشنا شوند.

مهندسی شبکه های سیسکو

افراد پس از گذراندن دوره Network+ به صورت مستقیم وارد دوره های شرکت سیسکو که راجع به پیکر بندی تجهیزات شبکه مانند سوئیچ و روتر و وایرلس و… شوند.نقطه ورودی به سیستم آموزشی شرکت سیسکو دوره CCNA می باشد که برای گذراندن دوره های سطح بالای سیسکو این دوره باید با موفقیت پشت سر گذاشته شود.

مهندسی لینوکس

افراد پس از اینکه در بخش های مختلف شبکه اعم از سیستم عامل سرویس ها و تجهیزات تحت شبکه تسلط لازم را داشته باشد می توانند دوره های مجازی سازی شرکت VMware را بگذرانند که در آن راجع مجازی که در آن راجع به مجازی سازی سیستم عامل های شبکه در جهت بالا بردن کیفیت و کارایی و کاهش هزینه ها استفاده می شوند . برای گذراندن دوره های مجازی سازی گذراندن دوره های CCNA و MCSE الزامی باشد.